seminaryjne z prowadzącym połączone z samokształceniem uczestników szkolenia. Inną formą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany e-learning. Szkolenia BHP mogą więc być przeprowadzane internetowo za pośrednictwem specjalnej platformy, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia. Kursy BHP prowadzone przez odpowiednią firmę w formie spotkań mogą się odbywać zarówno w siedzibie firmy, która prowadzi szkolenie, jak i w miejscu pracy uczestników szkolenia BHP. Istnieje kilka rodzajów kursów BHP, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Każde szkolenie BHP, niezależnie od jego rodzaju oraz formy, kończy się specjalnym egzaminem. Zdanie egzaminu końcowego, który sprawdza przyswojoną wiedzę, zaświadcza o ukończeniu konkretnego szkolenia BHP przez uczestnika.
Co warto wiedzieć o wstępnym szkoleniu BHP
Jednym z wielu obowiązków, które ciążą na pracodawcy, jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Szkolenia BHP dzielą się na wstępne szkolenia oraz na szkolenia okresowe. Wstępne szkolenie BHP jest przeznaczone dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że powinien zatrudnić pracownika, który posiada ukończone wstępne szkolenie BHP. Wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy muszą ukończyć wszyscy zatrudnieni pracownicy, niezależnie od tego, na jakim stanowisku wykonują swoją pracę. Dokumentem, który potwierdza ukończenie odpowiedniego kursu z bezpieczeństwa i higieny pracy, jest karta szkolenia wstępnego. Pracodawcę, który zatrudnił pracownika bez ukończonego szkolenia wstępnego może czekać kara finansowa, warto więc pamiętać o tym, jak istotne są wstępne szkolenia BHP. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP przeznaczonych dla wszystkich pracowników.
Kto pracuje w BHP
Bezpieczeństwo i higiena pracy jest dość szeroką dziedziną, która wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich kwalifikacji od pracowników działających w tej branży. Pracownik służby BHP musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby móc prowadzić szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz przeprowadzać audyty bezpieczeństwa. Osoba chcąca pracować w branży BHP musi przede wszystkim ukończyć studia podyplomowe lub musi posiadać wykształcenie kierunkowe o specjalności, która dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto osoba taka musi odbyć co najmniej roczny staż kierunkowy, żeby móc pracować jako specjalista od spraw związanych z BHP. Praca w branży BHP, wbrew powszechnemu przekonaniu, wymaga sporej odpowiedzialności oraz znajomości bieżących przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjaliści zatrudnieni w firmie BHP muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę na wiele różnych tematów, ponieważ branża BHP obejmuje świadczenie sporego zakresu usług.
Wpływ warunków pracy na choroby zawodowe
Choroby zawodowe to gruba chorób, które są spowodowane działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy. Choroby zawodowe mogą być także spowodowane niewłaściwym wykonywaniem danej pracy. Istnieje wiele różnych chorób zawodowych, a ich klasyfikacją oraz leczeniem zajmuje się medycyna pracy. W zapobieganiu występowania chorób zawodowych ważna jest odpowiednia edukacja pracowników, a także zapewnienie optymalnych warunków pracy. Przepisy BHP, które dotyczą bezpiecznego oraz higienicznego wykonywania pracy, z pewnością pomagają w zapobieganiu chorobom zawodowym. Stosowanie się do zasad BHP oraz zapewnianie szkolenia BHP pracownikom i pracodawcom jest istotne ze zdrowotnego punktu widzenia. W pracy, w której występuje styczność pracownika z różnymi niebezpiecznymi i szkodliwymi substancjami, występuje także większe ryzyko wystąpienia choroby zawodowej. Przy zapobieganiu chorobom zawodowym istotne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochronnych oraz odpowiednich szkoleń z zakresu BHP.