Wartość tego jak uczyć bhp w 2020 - bhp

szkolenia bhp warszawa

Przeprowadzanie okresowych szkoleń BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy oraz pracownika, który to obowiązek wynika z Kodeksu Pracy. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje przepr

Wartość tego jak  uczyć bhp w 2020 - bhp szkolenia bhp warszawa
owadzanie odpowiedniego okresowego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą się dzielić na wstępne oraz okresowe. Wstępne szkolenie BHP dotyczy jedynie pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, natomiast okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas. W zależności od rodzaju kursu BHP jego okres ważności może być różny. Przykładowo szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników biurowych posiada ważność sześciu lat, co oznacza że ten rodzaj kursu należy powtarzać co sześć lat. Rodzaj szkolenia BHP jest dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Ważność danego rodzaju szkolenia BHP zależy przede wszystkim od ryzyka wykonywania konkretnej pracy, tak więc najkrótszy okres ważności posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.

Jakie są rodzaje szkoleń BHP

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ponieważ każdy pracownik i pracodawca musi posiadać ukończone ważne szkolenie BHP. Przeprowadzaniem szkolenia BHP zajmuje się specjalna firma zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów z branży BHP. Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi być odpowiednio dobrane do rodzaju pracy, jaka jest wykonywana przez pracownika. Podstawowe rodzaje kursów BHP to kursy przeznaczone dla pracodawców i osób na stanowiskach kierowniczych, kursy BHP dla pracowników biurowych, kursy BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych, a także kursy dla osób na stanowisku inżyniera. Można wyróżnić jeszcze wstępne szkolenia BHP, które musi przejść obowiązkowo każdy nowo przyjmowany pracownik. Okresowe szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności, w zależności od rodzaju kursu. Prowadzeniem każdego kursu zajmują się osoby posiadające odpowiednie wykształcenie w branży BHP.

Formy kursów BHP

Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego do danej grupy uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.

Rodzaje okresowych kursów BHP

Okresowe szkolenia BHP są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma działająca w branży BHP często zajmuje się przeprowadzaniem kursów BHP, które są obowiązkowe dla pracowników oraz pracodawców. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest niezwykle istotne, ponieważ wynika z przepisów prawnych regulujących kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Można wyróżnić kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są podzielone ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Ponadto poszczególne rodzaje okresowych kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy posiadają różny okres ważności i składają się z innej ilości godzin lekcyjnych. Rodzaje okresowych szkoleń BHP to szkolenia dla pracowników administracyjno-biurowych, dla pracodawców i osób kierujących innymi pracownikami, a także szkolenia dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Ponadto można wyróżnić jeszcze szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjnych.