przejść szkolenie z bhp? Dobrze albo wcale! - bhp

kurs bhp warszawa

Sposoby przeprowadzania kursów BHP

Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP mogą być przeprowadzone na dwa sposoby. Jedną z form prowadzenia kursów BHP są spotkania se

przejść szkolenie z bhp? Dobrze albo wcale! - bhp kurs bhp warszawa
minaryjne z prowadzącym połączone z samokształceniem uczestników szkolenia. Inną formą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany e-learning. Szkolenia BHP mogą więc być przeprowadzane internetowo za pośrednictwem specjalnej platformy, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia. Kursy BHP prowadzone przez odpowiednią firmę w formie spotkań mogą się odbywać zarówno w siedzibie firmy, która prowadzi szkolenie, jak i w miejscu pracy uczestników szkolenia BHP. Istnieje kilka rodzajów kursów BHP, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Każde szkolenie BHP, niezależnie od jego rodzaju oraz formy, kończy się specjalnym egzaminem. Zdanie egzaminu końcowego, który sprawdza przyswojoną wiedzę, zaświadcza o ukończeniu konkretnego szkolenia BHP przez uczestnika.

Szkolenie przedmedyczne dla pracowników

Każdej firmie powinno zależeć na utrzymaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, w czym pomaga odpowiednia edukacja pracowników w zakresie BHP oraz w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Same szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników i pracodawców, jednak warto także skorzystać z oferty szkolenia przedmedycznego dla pracowników. Program takiego kursu przedmedycznego, przeznaczonego dla wszystkich pracowników, obejmuje rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia, naukę wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także obsługę defibrylatora. Ponadto uczestnicy takiego kursu są zapoznawani z wyposażeniem apteczki, sposobami opatrywania ran i tamowania krwotoków oraz ze sposobami postępowania w razie wypadku samochodowego. Innymi zagadnieniami poruszanymi podczas kursu są urazy kostno-szkieletowe, padaczka, cukrzyca, zawał serca oraz sposoby radzenia sobie z takimi problemami. Kurs pomocy przedmedycznej często jest połączeniem teorii z praktyką, ucząc zastosowania różnych metod niesienia pomocy w codziennym życiu.

Karta szkolenia wstępnego

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.

Jakie przepisy regulują BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest zbiorem pewnych zasad oraz reguł, których zadaniem jest utrzymywanie bezpiecznych warunków w pracy. Przepisy prawne dotyczące BHP są zawarte w Kodeksie Pracy i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle istotne, zwłaszcza że za uchybienia w tym zakresie mogą być nałożone różne kary i sankcje. Na rynku istnieją specjalistyczne firmy, które zajmują się obsługą BHP, świadcząc takie usługi, jak szkolenia BHP, przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa czy prowadzenie kursów PPOŻ. W sytuacji gdy pracodawca nie jest pewien, czy jego firma spełnia odpowiednie przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, dobrym pomysłem jest zlecenie wykonania audytu BHP przez specjalistów posiadających wiedzę na temat bieżących przepisów BHP. Przestrzegania przepisów prawnych zawartych w Kodeksie Pracy strzeże tak zwana Państwowa Inspekcja Pracy, której zadaniem jest sprawdzanie czy w danym zakładzie przestrzega się przepisów BHP.