Szukam sposóbów jak szkolić z bhp - bhp

szkolenia bhp warszawa

Stanowiska robotnicze - szkolenia BHP

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jednym z takich szkoleń, oferowanych dla danej grupy o

Szukam sposóbów jak szkolić z bhp - bhp szkolenia bhp warszawa
dbiorców, jest kurs BHP skierowany dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W skład kursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk robotniczych wchodzi specjalnie przygotowany instruktaż, skonstruowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szkolenie kończy się sprawdzeniem przyswojonej wiedzy uczestników poprzez egzamin, przeprowadzany przez organizatora. Egzamin, poza sprawdzeniem części teoretycznej, weryfikuje także umiejętności wykonywania i organizacji pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Po zakończeniu szkolenia BHP jest wydawane zaświadczenie, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim kursie. Czas trwania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych obejmuje minimum osiem godzin instruktażu.

Czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy

Państwowa Inspekcja Pracy, w skrócie PIP, jest polskim organem nadzoru oraz kontroli prawa dotyczącego pracy. Państwowa Inspekcja Pracy czuwa w szczególności nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także nad przestrzeganiem przepisów, które dotyczą zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. W zakładach pracy na terenie całego kraju na straży przepisów BHP stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Zadaniem PIP jest kontrolowanie zakładów pracy i sprawdzanie, czy pracodawca wywiązuje się z obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wobec zatrudnionych pracowników. Poza przepisami związanymi z BHP, inspektorzy sprawdzają także wywiązywanie się zakładu pracy z innych obowiązków, takich jak wynagrodzenie, czas pracy, urlopy. Wielu pracodawców powierza zajęcie się sprawami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy odpowiednim firmom, które zajmują się tym profesjonalnie. Pozostawienie przepisów BHP i wynikającym z nich obowiązków profesjonalistom, pozwala pracodawcom na bezproblemowe wywiązywanie się z obowiązków w tym zakresie wobec pracowników.

Szkolenia BHP na uczelniach

Ten, kto kiedykolwiek studiował na jakieś uczelni wyższej z pewnością wie, że jednym z warunków zaliczenia pierwszego semestru jest ukończenie obowiązkowego szkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w głównej mierze, polega na zapoznaniu się z przedstawianą treścią, a potem na uzupełnieniu pytań kontrolnych, dotyczących tego, co było omawiane w danym dziale. Po zakończeniu pytań kontrolnych z ostatniego działu otrzymuje się informację zwrotną o uzyskanym wyniku takiego kursu. Bardzo często platformy uniwersyteckie współpracują z firmami zajmującymi się szkoleniami BHP. Branie udziału w kursie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem strony internetowej jest wygodnym rozwiązaniem organizacyjnym ze strony władz danej uczelni. Pozwala bowiem na ukończenie takiego szkolenia wszystkim studentom, bez konieczności uczęszczania na dodatkowe spotkania.

Sprzęt PPOŻ

Każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy, które są odpowiednio określone w przepisach prawnych, dotyczących BHP. W ich skład wchodzi również ochrona przeciwpożarowa. Sprzęt ochrony przeciwpożarowej, znajdujący się wewnątrz budynków, to najczęściej systemy do gaszenia pożarów, czyli gaśnice lub hydranty wewnętrzne, które można podzielić na przenośne i stałe urządzenia. Ponadto do sprzętu PPOŻ można zaliczyć także odpowiednie tabliczki, informujące o wyjściach ewakuacyjnych, drogach ewakuacyjnych czy umiejscowieniu sprzętu gaśniczego. Obowiązkiem pracodawcy lub właściciela budynku użyteczności publicznej jest zaopatrzenie tego miejsca w sprzęt ochrony przeciwpożarowej. Jednak samo zaopatrzenie w sprzęt gaśniczy nie wystarcza, dlatego że konieczne są okresowe kontrole sprawności tego sprzętu. Audyty sprzętu PPOŻ mogą zostać zlecone firmie działającej w branży BHP. Okresowe kontrole sprzętu przeciwpożarowego są ważne, bo w razie pożaru sprzęt gaśniczy musi działać poprawnie.

Rodzaje kursów pierwej pomocy

Firmy zajmujące się szkoleniami BHP bardzo często posiadają także w swojej ofercie usługi związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenia z pierwszej pomocy są niezwykle przydatne w życiu społecznym z tego powodu, że wiedza wyniesiona z takich szkoleń pozwoli na podjęcie odpowiednich działań w razie jakiegokolwiek wypadku. Same szkolenia można podzielić na kilka typów, skierowanych do danej grupy uczestników. Najbardziej podstawowym kursem pierwszej pomocy przedmedycznej jest szkolenie wyznaczonych pracowników do udzielenia pomocy w razie wypadku w miejscu pracy. Innymi słowy każdy zwykły pracownik jakiegoś zakładu może wziąć udział w takim szkoleniu. Bardziej specjalistyczne szkolenia obejmują kursy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej EFR, które pozwala na zdobycie konkretnego zaświadczenia o ukończonym kursie. Inny podział szkoleń bierze pod uwagę wiek danej grupy docelowej. Można wyróżnić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.